JASEŁKA 2018

wigilia_2018 139
Inscenizacja o Bożym Narodzeniu w SP 13…
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W SP 13 przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli religii.
Dnia 21 grudnia 2018 roku uczniowie klas V-VIII z SP 13 uczestniczyli w spotkaniu z księdzem Maciejem Paramuszczakiem. Jest to kapłan, który pracował 10 lat na misjach w Afryce, przez kilka lat na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz na Mauritiusie - wyspie na Oceanie Indyjskim i w Tuluzie we Francji, a obecnie w parafii Najświętszego Serca Jezusowego.
Znamy polskie tradycje przygotowań adwentowych i świętowania Bożego Narodzenia, ale zawsze jesteśmy ciekawi, jak inni chrześcijanie przeżywają ten okres. Mogliśmy o tych zwyczajach świątecznych innych narodów usłyszeć od osoby, która to widziała i przeżyła.
W dość nietypowy sposób została przedstawiona stajenka Jezusa. To, dlatego, żebyśmy zobaczyli, jak wyobrażają sobie Afrykańczycy miejsce narodzenia Jezusa.
Spotkanie dla klas I-IV oprócz spotkania z księdzem misjonarzem, wzbogacone zostało krótkim przedstawieniem przygotowanym przez uczniów klasy II A.
Na zakończenie naszego spotkania powróciliśmy do polskiej tradycji i wspólnie zaśpiewaliśmy polskie kolędy.
Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu spotkania. Szczególne podziękowania dla p. Anny Trajdos i dla p. Łukasza Eksmana za pomoc w obsłudze nagłośnienia. Dziękujemy również księdzu Maciejowi, że udało się wygospodarować czas, aby spotkać się z nami i podzielić się swoimi doświadczeniami.
Organizatorzy:
Bożena Dyr.